tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Deneyimimizi Biçimlendiren Düşünce Kalıpları

Zihinsel Karşılıklar

Deneyimimizi Biçimlendiren Düşünce Kalıpları

Hayatımızdaki olumlu ve olumsuz şeyler, deneyimlerimizi biçimlendiren düşünce kalıplarının sonuçlarıdır. Hepimiz güzel, olumlu deneyimler üreten birçok düşünce kalıbına sahibiz ve bunlardan hoşnutuzdur. Bizi ilgilendiren, rahatsız edici, tatsız, ödüllendirmeyen deneyimler üreten negatif düşünce kalıplarıdır. Ve hayatımızdaki rahatsızlığı kusursuz bir sağlığa dönüştürmek isteriz.

Hayatımızdaki her sonucun temelinde ve gelişiminde bir düşünce kalıbının yattığını öğrendik. Devamlılık gösteren düşünme kalıplarımız deneyimlerimizi yaratırlar. Bundan dolayı, düşünme kalıplarımızı değiştirerek deneyimlerimizi de değiştirebiliriz.

Metafizik (fizik-ötesi) nedenler kavramını ilk keşfettiğimde büyük bir sevinç duymuştum. Bu, sözcüklerdeki ve düşüncelerdeki, deneyimler yaratan gücü betimliyor. Bu yeni farındalık, düşüncelerle bedenin değişik bölümleri ve bedensel rahatsızlıklar arasındaki bağlantıyı anlamamı sağladı. Hastalıklarımı farkında olmadan nasıl yaratmış olduğumu öğrendim ve bu hayatımda büyük bir fark yarattı. Şimdi artık hayatımdaki ve bedenimdeki rahatsızlıklar ve kusurlar için hayatı ve diğer insanları suçlamaktan vazgeçip, sağlığım ve deneyimlerim konusunda tüm sorumluluğu üstlenebilirdim. Kendimi kınamadan ya da suçluluk duymadan, gelecekte hastalığa yol açan düşünce kalıplan yaratmaktan nasıl sakınabileceğim؛ görmeye başladım.

Örneğin, boynumun neden sık sık tutulduğunu anlayamıyordum. Sonra, boynun meselelere esnek bir biçimde yaklaşmayı, bir sorunun farklı yönlerini görmeye istekli olmayı temsil ettiğini keşfettim. Genelde çok inatçı, eğilmez bir insandım, bir sorunun bir başka yönüyle ilgili söylenenleri belki düşüncelerimi değiştirmekten korktuğum için dinlemeyi reddederdim. Ama daha esnek düşünmeye ve sevecen bir anlayışla, başkalarının bakış açılarını da görebilmeye başladıkça, boynum da artık bana sıkıntı vermez oldu. Şimdi, eğer boynum biraz tutulsa, hemen nerede katı, inatçı bir biçimde düşünmeye başladığımı araştırırım.

Louise l. HAY

Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri